Город

Зеленоплодная смородина – молодша сестра смородини чорної: смородина не популярна серед дачників

Добрий день, дорогі друзі, садівники і городники! Вітаю вас в нашому співтоваристві “Дачні історії”.

Загальні відомості

Зеленоплодная смородина близька родичка чорної смородини. Головна відмінність зеленоплодной від чорної смородини полягає у відсутності антоціанів. Саме завдяки високому вмісту барвних речовин, ягоди чорної смородини набувають характерного забарвлення. Зеленоплідні сорти позбавлені антоціанів, тому їх ягоди виглядають недозрілими.

Вперше селекціонерам вдалося отримати сорти з зеленими ягодами близько століття тому. Сталося це подія в Сибіру. Зеленоплодная різновид не мала попиту, садівники воліли садити на своїх ділянках звичні сорти з чорними ягодами. Поступово про цих сортах забули, але не скрізь. У Німеччині та Фінляндії відвели великі площі під плантації цієї різновиди і продовжили вирощування зеленої смородини, і не дарма.

Користь зеленоплідних сортів

Зелені ягоди також корисні, як і плоди з чорним забарвленням. У них міститься величезна кількість поживних речовин. Соковиті ароматні плоди багаті на каротин, вітаміни С, Р та Е, а також органічними кислотами, пектином, ефірними маслами і цукрами. Особливо корисно вживати смородину для поліпшення роботи шлунково-кишкового тракту, адже в ній багато клітковини.

Якщо регулярно вживати в їжу зеленоплодную смородину, то тим самим можна зміцнити захисні сили організму, нормалізувати роботу серцево-судинної системи і травного ТРАКТУ, поліпшити зір, відновити здоров’я волосся і нігтів.

Для людей з непереносимістю антоціанів, зелені плоди можуть стати улюбленим ласощами. Алергічні реакції при їх вживанні не виникають. Зелені плоди повністю позбавлені фарбувального пігменту.

Відмітні особливості зеленоплідних сортів

  • Якщо спробувати ягоди на смак, то одразу і не зрозумієш, що їж смородину. Смак зелених плодів не такий виражений, їх аромат тонше, а м’якоть соковитіше.
  • Термін дозрівання довше, ягоди достигають лише до кінця липня – початку серпня.
  • З одного куща віком 3-4 роки можна зняти до 5 кг врожаю.

Секрети вирощування

Почати слід з вибору оптимального для вашого регіону сорту. Придбання саджанців необхідно здійснювати у спеціалізованих магазинах у перевірених виробників. Так менше ризиків придбати пересортицю. Перевагу варто віддавати дворічним кущах з добре розвиненою кореневою системою. Щоб згодом рослина було пишним з великою кількістю гілок, перед посадкою всі пагони повинні піддатися обрізанні до половини своєї довжини.

Саджанці можна посадити навесні (квітень-травень) або восени (жовтень). Смородина відноситься до зимостійким культур і легко переносить посушливу погоду. Це рослина не вимоглива до складу грунту, але більше врожаю приносять кущі, що ростуть на добре удобрених супіщаних і суглинних грунтах. Оптимальними показниками кислотності є 5,5-6,5 одиниць.

Не слід загущувати насаджування. Розташовувати кожен кущик бажано в метрі один від одного, міжряддя 2 м. Саджанці, спрямовані на південну сторону, слід опускати в посадкову яму під кутом 35 градусів.

Розміри посадкової ями повинні бути в два рази більше грудки землі з корінням. Спочатку укладається дренаж (керамзит, бита цегла та ін), а поверх нього засипається річковий пісок, змішаний з перегноєм (0,5 відра). Якщо грунт недостатньо родючий, можна збагатити її мінеральними добавками, наприклад, додавши 1 ч. л. нітроамофоски.

Під час посадки кореневу шийку заглиблюють на 6-8 см у ґрунт. По завершенні всіх робіт кущик ретельно проливають водою. У довершенні слід замульчувати пристовбурне коло торфом або перегноєм шаром не менше 2 див.

Культура не вимоглива до догляду, досить регулярно розпушувати землю, видаляти бур’яни, вносити добрива, а в суху і посушливу погоду поливати кущі. Рослина особливо чутливий до дефіциту вологи на етапі цвітіння і формування ягід, тому при відсутності природних опадів поливи здійснюються з інтервалом у 3-4 дні. На один кущ витрачається відро води.

У період активного росту вегетативної маси бажано підгодувати смородину внесенням розчину нітроамофоски (1ст. л/10 л води). З початком цвітіння повторити процедуру, знизивши пропорції наполовину (0,5 ст. л/10 л води).

Обрізку чагарників слід проводити ранньою весною (до розкриття бруньок) або пізньої осені (після листопаду) з періодичністю 1 раз/3 роки. Під час процедури видаляються всі старі, хворі та сухі пагони. Зрізи обробляються садовим варом, щоб знизити ймовірність грибкового зараження і ураження стеклянницей.

Способи розмноження

Кущ можна поділити, а потім розсадити, скористатися відводками або живцюванням. У всіх цих випадках сортові якості культури зберігаються.

Для живцювання потрібно здерев’янілі пагони (з 3-4 бруньками) по 12-15 см в довжину. Їх слід помістити в грунт під кутом 45 градусів і залишити для проростання. У разі використання зеленої частини рослини посадки здійснюють в травні – червні, живці встромляють у землю вертикально. При цьому способі посадки рослинам потрібно укриття. У вересні молоді саджанці будуть готові до посадки на постійне місце.

Для вертикальних відводок під кущем навесні насипається земляний пагорб. Восени зайву землю видаляють, а ті гілки на яких з’явилися додаткові корінці, відокремлюють від материнського куща.

При горизонтальних відводки пагони нахиляють і фіксують у поверхні, потім злегка присипають землею місце кріплення. Восени укорінені пагони відокремлюють від основного куща.

Найбільш популярні сорти:

  • Смарагдове намисто (середньопізній, з куща можна отримати 2,6 кг великих ягід по 1,3 г кожна, стійкий до павутинного кліща);
  • Зірка Соломона (середньопізній, врожайність 2,4 кг, маса плода в середньому становить 1,4 м, стійкий до павутинного кліща);
  • Князь Срібний (середній, врожайність 2,2 кг, вага кожної ягідки 1,2 м, стійкий до павутинного кліща);
  • Снігова Королева (середньопізній, врожайність 2,6 кг, важать ягоди 1,2 м, стійкий до павутинного кліща);
  • Сонячний зайчик (середньопізній, врожайність 2,4 кг, плід масою 1,2 г, стійкий до павутинного кліща).

Підіб’ємо підсумок: Зеленоплодная різновид смородини – це природний джерело здоров’я і життєвих сил. У плодах багато біологічно активних речовин, їх вживання не сприяє розвитку алергії. На відміну від смородини чорної забарвленням плодів урожай зеленоплідних сортів отримують пізніше, тому при наявності обох різновидів свіжими ягодами можна ласувати протягом більш тривалого часу.