Город

Кабачки і цукіні. Так в чому ж різниця?

«Цукіні – це що таке? », — днями звернулася до мене з питанням знайома. Почувши відповідь, роздратовано пробурмотів: «Вигадують модних слів, а це звичайний кабачок, виявляється! ». Права вона? Не зовсім, адже цукіні – кабачок все-таки незвичайний. Сьогодні я розповім, чим відрізняється цукіні від звичного кабачка і які його сорти я виростила в цьому році.

Кабачок і цукіні – знайди 5 відмінностей

Кабачкові – родичі одночасно і гарбузі і огірка. Найвідоміший кабачок – білоплідний, має цілий ряд індивідуальних прикмет:

· Він плетистий, тобто зростає довгими широкими батогами, без контролю розповзаючись в усі сторони;

· У біологічній стиглості утворює великі плоди – до 50 см в довжину, овальні, з широкими налитими бочками. Важити такий гігант може 5-8 кг;

· Забарвлення плодів світлий, білявий. Звідси і назва – білоплідний. Шкірка і м’якоть у кабачка щільні, а ось серцевина пухка і при термічній обробці «випадає» (її так і попередньо видаляють перед готуванням);

· Кабачки зберігаються два-три місяці, незважаючи щільну шкірку. Виною тому порівняно невеликий вміст кальцію, який багато в чому і відповідає за лежкість врожаю.

Я протягом кількох років висаджую на ділянці кабачок сорту «Білуха», повністю відповідає наведеному опису.

В цьому році в якості експерименту посадила новинку – сорт «Спагетті Равиоло». Це пізній кабачок (термін визрівання 120 днів) з цікавою особливістю: всередині жовтих циліндричних плодів ховається м’якоть по структурі нагадує макарони. У відвареному вигляді її можна використовувати як самостійний гарнір або додавати в салати.

Цукіні – це одна з форм кабачка, має ряд характерних особливостей:

· Зростає компактним кущем, не даючи сторонніх пагонів-батогів;

· Дає видовжені тонкі плоди з м’якою шкіркою та ніжним м’якушем;

· Цукіні можна нарізати кружечками, не вичищаючи м’якоть – при термічній обробці вона не випаде;

· Цукіні рекордсмени по тривалості зберігання у холодильнику вони спокійно пролежать до півроку.

Я люблю збирати цукіні молочної стиглості: плоди близько 15 см в довжину, тобто завбільшки з великий огірок, вони володіють насиченим смаком – їх можна їсти сирими (я ріжу в салат). Для приготування овочевого рагу або інших страв краще зрізати підросли цукіні, їх м’якоть щільніше.

І ще одна важлива деталь. Більшість цукіні – партенокарпічні, тобто не потребують запилення на відміну від кабачків.

З недавніх пір у кабачків і цукіні з’явився конкурент – крукнег. Це різновид гарбуза, за формою нагадує «пузатий» огірок з тонкою шийкою, має насичений помаранчевий окрас. Смак у новинки цікавий – щось середнє між молодою картоплею і кабачком. Рекомендую спробувати! Лише зрізати крукнег потрібно молочної зрілості, підросли плоди дуже жорсткі.

Особливості вирощування

І кабачки і цукіні я саджу прямим посівом в грунт: просто прикопую насіння на глибину, в два рази перевищує довжину самої насіння. Але якщо хочеться наблизити час плодоношення, можна висаджувати їх і розсадою – тоді врожай з грядки вийде зібрати раніше.

В цілому, кабачкові невибагливі, їх часто висаджують на «задвірках» городу і не вважають за потрібне особливим доглядом – нехай собі будуть, щось та виросте. І адже виростає ж! У нас, наприклад, щоосені починається обмін кабачками:колеги і сусіди, – всі пропонують скуштувати свій урожай, так як з’їсти стільки неможливо, а викинути шкода.

Хвороби і шкідники

Забарвлення листків у кабачка рівний, насичено зелений. У цукіні на забарвлення вплинув природний захисний механізм – на листках є білясті плями й прожилки: так рослина регулює теплообмін, що дуже до речі в жарку погоду. Опосередковано такий забарвлення допомагає кущу цукіні зрости більш міцним і підвищити опірність до хвороб і шкідників. На листі звичайного кабачка білі плями – вірна ознака появи борошнистої роси і подальшого подгнивания.

Гнити кабачки зазвичай починають з верхівки плода. Молоді зав’язі можуть загнивати, якщо погано запилилися. Великі кабачки підгнивають в умовах підвищеної вологості. Від проблеми може врятувати видалення листя з середини куща (покращує циркуляцію повітря) і приміщення плодів на підкладки з пластику або дерева (тут головне уникнути контакту з вологою землею).

Які цукіні я виростила в цьому році

У поточному сезоні я посадила перевірені сорти «Іскандер 1» і «Важливий пан». «Іскандер 1» хороший молочної зрілості, коли досягає 18-20 см в довжину. Важливий плюс сорту – висока врожайність: більше 20 плодів з куща.

«Важливий пан», наближаючись до повної зрілості, набирає товщину і за формою стає схожий на звичайний кабачок. Він відрізняється гарною лежкістю.

За рекомендацією подруги я також посадила сорт «Вусатий-смугастий». Назву він отримав за своєрідний забарвлення: на шкірці чергуються світлі і темні поздовжні смуги. Цей вид дуже стійкий до гнилей, і теж довго зберігається.

Для посадки в якості експерименту я вибрала два сорти:

«Апетитний горщик» інтересен тим, що дрібні плоди мають практично круглу форму. Видали м’якоть, і в них, як у справжніх горщиках, можна запекти овочі або м’ясо – виходить не тільки смачно, але і дуже оригінально;

«Банани на грядці» – яскраво-жовті плоди молочної зрілості виглядають і правда, як банани (та ще й ростуть пучками, що збільшує подібність). Цукіні виростають до 2 кг. Сорт дуже урожайний, про лежкість поки нічого не скажу – посадила вперше.

На сьогодні всі – я розповіла про те, чим вони відрізняються від цукіні, поділилася власним досвідом їх вирощування.