Космос

50 цікавих фактів про місяць

1. Місяць – це планета, супутник Землі, причому єдиний. Місяць знаходиться в 384 403 кілометрів від Землі.

2. Місяць – другий за яскравістю об’єкт у Сонячній системі, після самого Сонця.

3. Місяць є найближчою до Сонця супутником планети, так як у Меркурія і Венери, які йдуть перед нашою Землею, супутників немає взагалі.

4. Місяць з’явилася в результаті зіткнення. Вчені вважають, що Місяць була сформована, коли величезний об’єкт, розміром з планету Марс врізався в нашу планету приблизно 4,5 мільярда років тому. Зіткнення було настільки велике, що величезні шматки земних порід були викинуті в космос. Під тяжінням Землі, викинуті уламки зібралися на навколоземній орбіті і сформували наш супутник. Як показують дослідження ґрунту, вона складається з менш щільного матеріалу, в якому міститься мало заліза.

5. Слово Місяць походить ще від праслов’янського слова «Luna», що перекладається як «Світла».

6. Вся поверхня Місяця в кратерах, тому що на відміну від Землі, вона не має власної атмосфери, яка захищала б її від космічних тіл вигляді метеоритів. Коли метеорит входить в атмосферу Землі, з-за тертя з повітрям він спалахує і в більшості випадків згорає, не досягнувши поверхні. На Місяці все, що падає на її поверхню, залишає величезні відбитки вигляді кратерів.

7. Кратери на поверхні Місяця були залишені метеоритами 4,1 – 3,8 мільярдів років тому. Їх видно досі тільки тому, що в геологічному плані Місяць не така активна, як Земля.

8. Серед місячних кратерів великим є Герцшпрунга, що досягає в діаметрі 591 кілометр. Він знаходиться на темному боці Місяця, тому з Землі його не видно. На видимій стороні Місяця першість за величиною належить кратера Байї, з діаметром 287 кілометра.

9. А найбільший кратер Місяця називається Ейткен, який в діаметрі становить близько 2000 кілометрів. Він за сумісництвом є найбільшим кратером у всій Сонячній системі.

10. Кратери Місяця спочатку називали іменами відомих учених, художників і дослідників, а пізніше іменами американських астронавтів і космонавтів.

11. Місяць насправді не являє собою ідеальний куля. Вона, швидше, яйцеподібна з-за впливу гравітації Землі. Крім того, її центр мас знаходиться не в центрі космічного тіла, а приблизно в двох кілометрах від центру.

12. З-за того, що на Місяці немає атмосфери, день і ніч змінюються миттєво, тобто немає ніяких сутінків.

13. Сьогодні багато шахраї намагаються нажитися на Місяці. Вони продають ділянки на Місяці і дають вам сертифікат, в якому сказано, що ви маєте право заселити кілька соток Місячного простору. Але навіть, якщо почнеться заселення Місяця, то такий сертифікат не буде мати ніякої юридичної сили, і буде вважатися недійсним.

14. Вперше ділянки на Місяці стали продаватися американською компанією The Lunar Embassy, заснованої Деннісом Хоупом, за ціною 20$ за акр (приблизно 4046 кв. м. ). Цей американець, вивчивши конвенцію ООН про зовнішньому космосі, зробив висновок, що в ній немає жодної вказівки про заборону володіння зірок і планет приватними особами. У 1980 році він проголосив себе власником Місяця, Марса, Меркурія, Іо, Венери і почав торгівлю «зірковими» ділянками.

15. Офіційна назва земної місяця – Місяць. Коли наш супутник отримав назву Місяць, астрономи не знали що в нашій Сонячній системі є й інші планети з такими ж місяцями – супутниками. Тепер розрізняють місяця в нашій системі просто: наш супутник називається Місяць, з великої літери «Л», а місяця інших планет з маленької.

16. Місяць є п’ятим за розміром супутником Сонячної системи. Насправді найбільшою місяцем є супутник Юпітера – Ганімед, який в діаметрі становить 5262 км, далі слід супутник Сатурна – Титан, Юпітера – Калісто і Іо, і, нарешті, Місяць зі своїм середнім діаметром 3475 кілометрів.

17. Для того щоб вночі було видно, як удень знадобилися б близько трьохсот тисяч Лун, причому 206 тисяч 264 Місяця повинні були б знаходитися у фазі повного місяця.

18. У Землі можуть бути й інші природні супутники. Астероїд Круитни рухається в орбітальному резонансі з Землею і робить повний оборот навколо планети за 770 років.

19. Гравітація на поверхні супутника всього 17% від земної. Уявіть, що ваш вага 100 кг. Стоячи на поверхні Місяця, ви важили б всього 17 кг. Ви змогли б пройти в 6 разів більше відстані і нести вагу в 6 разів важче земного. Використовуючи лише силу власних м’язів, ви б змогли здійснювати короткі перельоти над поверхнею Місяця.

20. З-за низької гравітації на супутнику Землі дрібна і тверда місячна пил з запахом пороху може проникати всюди. У астронавтів вона викликала симптоми, схожі з сінної лихоманкою. Проникаючи в скафандри і взуття, значно псувала їх.

21. Сонячне затемнення відбувається в нашому житті досить часто, а от застати місячне затемнення там, де ви знаходитесь практично нереально. Такий шанс надається 1 раз у кілька сотень років.

22. Місяць має атмосферу, яка називається екзосфера. Вона складається з гелію, неону і аргону.

23. Місяць із Землі здається однакової за розміром з Сонцем. Звичайно, Сонце набагато більше, ніж Місяць, що приблизно в 400 раз, але і в теж час в 400 разів воно далі від нас. Але це не завжди так. Мільярди років тому Місяць розташовувалася ближче до Землі і здавалася набагато більше Сонця.

24. На поверхні Місяця є свіжі сліди. Чоловік ступав на Місяць більше ніж чотири десятиліття тому, і все ж свіжі відбитки там присутні. Чи є цей факт свідченням існування життя на планеті? Ні, це просто сліди астронавтів. Оскільки на Місяці немає вітру або води, сліди там можуть зберігатися мільйони років.

25. Астронавти на Місяці відразу ж помітили, що їх тіні були набагато темніше, ніж на Землі. Атмосфера, що розсіює світло для створення тіней на Землі, відсутня на Місяці. Земля освітлюється Сонцем у достатній мірі, щоб тіні все ще з’являлися, але ці тіні набагато важче побачити, ніж на Місяці.

26. Супутник Землі більше схожий на планету. Земля і Місяць являють собою систему подвійної планети, аналогічно системі Плутон + Харон.

27. На Місяці бувають лунотрясения, однак у порівнянні з земними, вони дуже слабкі. Максимальна оцінка їх склала 5,5 балів за шкалою Ріхтера. Причини місячних землетрусів» досі не з’ясовані.

28. Люди завжди бачать одну й ту ж сторону Місяця. Гравітаційне поле Землі уповільнює обертання Місяця навколо своєї осі. Тому обертання Місяця навколо своєї осі відбувається за той же час, що і її обертання навколо Землі.

29. Зворотний бік земного супутника стало можливим побачити тільки після 7 жовтня 1959 року. В цей день радянська космічна станція «Луна-3» зробила її перший знімок.

30. Зворотна сторона Місяця більш гориста, порівняно з тією, яку видно з Землі. Це пояснюється силою тяжіння Землі, яка призвела до того, що на стороні, оберненій до нашої планети, більш тонка кора.

31. Христофор Колумб під час 4 експедиції для порятунку своєї команди від голоду використовував повне місячне затемнення. Воно відбулося на території Америки 29 лютого. Індіанці Ямайки, на якій мандрівники вимушено провели рік, з часом стали гірше забезпечувати їх провіантом. Для залякування аборигенів Колумб в день затемнення оголосив їм про гнів богів за недбальство і пішов у каюту корабля «для молитви про прощення». В кінці затемнення він оголосив, що індіанці прощені. Постачання їжі були відновлені.

32. Місяць все більше віддаляється від Землі. Спочатку супутник Землі знаходився в 22 000 кілометрів від її поверхні, а зараз – майже в 400 000 кілометрів. Кожен рік орбіта Місяця переміщується приблизно на 4 сантиметри від Землі, а це означає, що всього за 500 мільйонів років Місяць буде на 23 450 км далі, ніж зараз.

33. Єдина людина, похований на Місяці – відомий американський астроном і геолог Юджин Шумейкер. Проблеми зі здоров’ям завадили йому здійснити міжпланетні польоти. Після смерті його прах в капсулі був доставлений міжпланетної дослідною станцією Lunar Prospector на Місяць у 1998году.

34. На Місяці дуже великі коливання температури. В районі місячного екватора температура коливається від мінус 173 вночі до плюс 127 градусів вдень.

35. Понад 400 дерев, що ростуть на Землі, були привезені з Місяця. Насіння цих дерев були взяті екіпажем «Аполлона-14» в 1971 році, побували на орбіті Місяця і повернулися на Землю.

36. За весь час існування Місяця на ній побувало 12 осіб. Тільки невелика група астронавтів, коли – небудь ступала на поверхню Місяця. Першим був Ніл Армстронг в 1969 році, останнім поверхню Місяця топтав Джин Сернан в 1972 році. З тих пір місій у складі з людьми на поверхню нашого супутника не було.

37. Люди не висаджувалися на Місяці протягом 46 років. Тим не менш, НАСА працює над новими ракетами «Ares I» і «Ares V», які будуть в змозі доставити корисний вантаж на Місяць і повернутися назад.

38. У Місяця є свій часовий пояс. Він називається «місячним стандартним часом», але воно не відповідає простому часу на Землі. На Місяці зовсім інше, ніж на Землі: рік на Місяці ділиться на дванадцять «днів». Кожен «день» носить ім’я космонавта, нога якого ступала по планеті. «Дні» діляться на 30 циклів, які, в свою чергу, поділяються на години, хвилини і секунди. Календар виник у той момент, коли Нейл Армстронг вперше пройшов по Місяцю: 1-й рік 1-й день, цикл 1 розпочався 21 липня 1969 року в 02:56:15 за всесвітнім часом.

39. 200 тонн сміття на Місяці – це космічний сміття. Він був залишений астронавтами NASA, які здійснювали висадки на планеті при польотах космічного корабля «Аполлон» в 1969-1972 роках. Інша частина сміття залишилася від польотів без екіпажів, здійснених космічними центрами США, Японії, Індії та країн Європи.

40. Сьогодні смартфони набагато більш потужні, ніж комп’ютери, які використовуються для посадки «Аполлона» на Місяць.

41. Кривавої «цариця ночі» буває під час повного місячного затемнення. Земля у цей період знаходиться на одній лінії між Місяцем і Сонцем. Світлові хвилі червоного спектру (як найбільш довгі) сонячного світла, заломлюючись в атмосфері землі, надають «нічного сонця» багровий відтінок.

42. На Місяці немає вологи і грунт там абсолютно суха, тому там нічого не може рости. Але зразки місячного грунту, привезені на Землю, показують, що місячна грунт цілком придатна для вирощування рослин.

43. Темні плями, які ми можемо бачити на Місяці, називаються Місячними морями. Всього там 17 морів, 1 океан (океан бур) і 4 затоки. Але незважаючи на це, як вже було сказано вище, води там немає і всі ці порожні моря. Раніше вважалося, що там дійсно були моря, але пізніше ця версія була спростована.

44. Місячні моря представляли собою низовини, заповнені базальтової лавою, але тепер ця лава вже давно затверділа. До речі Нейл Армстронг, який першим ступив на поверхню Місяця, приземлився якраз на поверхню одного з морів, яке було названо Море Спокою.

45. Після того як члени Екіпажу «Аполлон-11» прибули з Місяця на Землю, то їм довелося проходити митницю. У графі «Задекларований вантаж» значилися місячні камені і місячний пил.

46. Екіпаж корабля «Аполлон-15» в 1971 році встановили на Місяці щось на зразок пам’ятника загиблим космонавтам, а саме алюмінієву фігурку в скафандрі і табличку з іменами 14 загиблих космонавтів. Серед них також значився наш Юрій Гагарін.

47. На Місяці існує танцююча пил. Вона ширяє над поверхнею Місяця (більш інтенсивно на сході або заході сонця). Частинки пилу піднімаються вгору завдяки електромагнітним силам.

48. «Блакитним місяцем» називається повторне повний місяць за календарний місяць. Воно спостерігається 1 раз в 2,7154 року. Назва цієї події визначається не тільки кольором нічного світила, а також перекладом англійської ідіоми«once in a Blue Moon»- «одного разу при блакитний місяць». У нашому варіанті цьому відповідає «після дощику в четвер» (не скоро або ніколи).

49. У Місяця немає власного магнітного поля. Однак привезені астронавтами камені, тим не менш, магнітними властивостями володіють. Звідки такий парадокс? Вченими висуваються 2 теорії на цей рахунок: магнітне поле зникло з-за руху залізного ядра Місяця і зіткнення її з метеоритами.

50. Найстаріші уламки на Місяці являють собою космічні апарати, які були відправлені з метою вивчення планетарної поверхні і визначення, чи зможуть кораблі сідати на неї. У 1960 році була висунута гіпотеза про те, що поверхня планети, швидше за все, покрита рухомими пісками, які в змозі поглинати космічні камені, які падають на її поверхню. Автоматичні зонди, встановлені на Місяці, свідчили протилежне: вони показали, що людина в стані приземлятися на планеті.