Яким жінкам на русі заборонялося торкатися до продуктів і готувати їжу і чому?
Жінка на Русі завжди вважалася берегинею вогнища, яка підтримує затишок у домі, стежить за господарством, і, звичайно ж, готує. До їжі трепетно ставилися, вважаючи, що вона може зробити людину здоровою, так і позбавити його життєвих сил.
Проте були ситуації, в яких представницям жіночої статі заборонялося торкатися до їжі. Читайте в матеріалі, чому так відбувалося і які заборони щодо приготування їжі існували на Русі.
Вагітна – відійди від печі
На Русі вважали, що до пологів і після (приблизно протягом сорока днів) жінка «нечиста», і з цим були пов’язаний різні обмеження. Одним з них був заборону на приготування їжі для родини. В інші періоди вагітності майбутня мама могла без побоювання готувати. Але і в цьому випадку потрібно дотримуватися особливих правил: їй не слід було їсти таємно від оточуючих, вживати в їжу ягоди червоного кольору, а також рибу.
Існувала думка, що курячі яйця, які мають подвійний жовток і плоди, які зрослися, що можуть негативно вплинути на розвиток плода. Але були і приємні моменти щодо дозволених продуктів: якщо вагітна просила їжу, відмовити їй не мали права. Сьогодні багато вагітні також не прагнуть стояти біля плити. Це пояснюється перепадами настрою, незручностями з-за великого живота і втратою фізичної форми. Звичайно, поширювати такі принципи на всіх майбутніх матусь буде неправильно.
Новоспечені дружини, яким треба сумувати, а не готувати
Ще одне обмеження, яке поширювалося на приготування їжі: говорили, що, якщо дівчина тільки що вийшла заміж, їй заборонено торкатися до продуктів. Готувати в будинку новоспеченого чоловіка вона не повинна. У жінки в цей момент існувало більш важливе заняття: їй потрібно було голосити за рідною домівкою. Такий обряд.
Підписуйтесь на нас в Telegram
І правда, про яку готуванні може йти мова, коли жінка плаче, голосить, всіляко оплакує свою незаміжню життя? Ось коли наступав другий день, їй дозволялося звертатися до чоловіка, називаючи його своїм, а також готувати. Наступав відповідальний момент – родичі чоловіка оцінювали кулінарні здібності невістки, а вона, в свою чергу, намагалася не вдарити в бруд обличчям.
Жінки під час критичних днів, і знали наші предки про ПМС
В старі часи на Русі було таке поняття, як «нечистота». Це відносилося до так званих «критичних днів» у жінок. Згідно з міфом, Богородиця після народження Ісуса поклала свою сорочку, заляпаного кров’ю, в горщик, після чого наказала служниці віднести ємність до річки і викинути у воду. Але при цьому не дивитися, що лежить в посудині. Однак служниця виявилася неслухняної і відкрила кришку. Результатом було почалося кровотеча. І всі дами після цього випадку один раз на місяць відчувають те ж саме.
Коли у жінок були «критичні» дні, вони не повинні були ходити в храм і на кладовища, доторкатися до освячених предметів, виконувати окремі польові та домашні роботи. Що стосується їжі, то тут було трохи простіше. В такі складні дні пані не повинні були піч святкові пироги (особливо різдвяні і великодні), солити м’ясо, робити квашену капусту, готувати борщ. Деякі прикмети дійшли і до наших днів. Кажуть, що під час «критичних» днів не варто солити огірочки і капусту, а також варити варення. Вони будуть несмачними. А якщо зайнятися консервуванням, то банки неодмінно вибухнуть.
На думку вчених, обмеження в минулому були пов’язані не з нечистотою. А з тим що в такі дні жінки часто стають плаксивими або агресивними. А їжа, на думку слов’ян, здатна ввібрати негатив. Навіщо ж це потрібно? Ось так наші предки розуміли ПМС, про який сьогодні так часто говорять.
Фізичні недоліки як мітку диявола і чому таким жінкам не можна готувати
Красуням ніхто не говорив, що вони не повинні готувати, а ось дами з фізичними вадами таке могли почути.
Не дозволяли готувати жінкам, яким не пощастило мати серйозний зовнішній дефект. Це могло бути косоокість, кульгавість, великі родимі плями або ж просто відразлива зовнішність. Іноді ця заборона знімали, але тоді багато ставилися до приготовленим стравам гидливо. Для себе така жінка могла готувати скільки завгодно, а от що стосується інших людей – ні. Дуже часто таких нещасних називали чаклунками, говорили, що вони відзначені чортом і здатні заколдовать будь-яку їжу.
Ще ходили чутки, що якщо з’їсти їжу, приготовану потворною жінкою, то можна роздобути цей дефект. Вважалося, що така дама дуже зла через фізичних проблем і здатна отруїти їжу або спеціально приготувати її дуже погано. Так, щодо дурнушек існували дуже жорстокі правила, по суті принижують людську гідність.
Хвора? Тримай свою хворобу при собі
На Русі вважали, що з’ївши їжу, яку готувала хвора жінка, теж можна захворіти. Тому серйозно хворим жінкам просто забороняли готувати. Треба було дочекатися, коли вона видужає. І тоді – будь ласка, готуй, скільки душі завгодно, радуй чоловіка і всіх рідних кулінарними шедеврами.
Були й інші табу, що стосуються готування. Наприклад, жінка не повинна була готувати в чужому будинку, де вона не була господинею. Винятки становили випадки якщо дама була в близькій спорідненості з господинею, наприклад, припадала їй сестрою, матір’ю або донькою. Не готували жінки під час великих релігійних свят. У цей період треба було відпочивати і молитися, а не займатися домашніми справами. Щоб дотримати таке правило, жінки завжди готували напередодні святкових днів. Втім, непогана традиція, яка дійшла і до наших днів.