Квіти

Колеус. Яскравий красень або безглуздий хіпі?

Колеус знає, певно, кожен садівник. Але далеко не всі мають до нього симпатії. Одна з причин, гадаю, це відсутність суцвіття, які хочеться бачити від садових рослин. Інша причина неприйняття колеуса, як мені здається, є одночасно його гідністю – яскраве розфарбування листя.

Дійсно, колеус може нерозумно виглядати у “природному” саду зі своєю строкатістю фарб. Не всім подобається химерність його листя. Одне точно можна сказати – він завжди звертає на себе увагу.

Трохи про колеус

Якщо вам подобається створювати яскраві клумби, то колеус – ідеальний сусід для квітучих рослин із класичною зеленим листям. У період, коли квітучі компаньйони відпочиватимуть, колеуси підтримають веселий настрій квітника.

За всієї своєї краси, колеуси зовсім невибагливі і легко розмножуються живцюванням. Звідси їхня доступність і невисока ціна. Вони настільки добре вкорінюються, що рослини можна сміливо купувати зрізом. Прийшовши додому, достатньо поставити його у воду та дочекатися коренів, потім посадити у ґрунт.

Селекція колеус не стоїть на місці, зараз існують десятки сортів з різним малюнком, кольором та формою листя. Можна підібрати рослини різної висоти та розмахом куща.

Деякі сорти настільки несхожі на класичні колеуси, що навіть знайомі з культурою садівники перепитують, чи це справді колеус.

Де гарні колеуси

У нашому саду ми використовуємо колеуси для стиснення чагарників. Вони дозволяють замаскувати голі ноги роз чи гортензій. Добре посадкою колеус притіняти низ клематисів. Відомо, що клематиси люблять тримати ноги у тіні, а свої квітучі погоні на сонці.

Колеуси гарні, як бордюри вдоль доріжок. Можна садити один сорт або зробити мікс. Колеуси цілком гідні окремої клумби, яка буде одна красивою протягом усього сезону.

Для міських клумб та квітників перед магазинчиками колеуси також відмінна знахідка. Привертають, звертають уваги, заманюють за покупками.

Що не любити колеуси

За всієї своєї невибагливості, колеуси мають кілька вразливих точок. На наших красенів у дощовий сезон можуть нападати гнилі. Для їхньої профілактики не варто занадто загущати посадки. При необхідності ми проводимо обробку фунгіцидами та обрізаємо уражені погоні.

Колеуси потрібно зберігати не тільки від заморозків, а й від шкідників. Ці дірки на нашому колеусі залишили швидше за все слимаки. Злочинці втекли і розшукові заходи не дали результатів. Фото автора.

Колеуси чутливі до холоду. При зниженні температури вони сповільнюють свій ріст. Якщо надто рано їх висадити в сад, то вони можуть сильно постраждати від поворотних заморозків. Осенью вони також втрачають декоративність після першого похолодання.

Колеус, як кімнатна рослина

Колеуси можна вирощувати як кімнатну рослину. Або зберігати викопані осінні садові примірники. Тоді до наступної весни можна переукорінити улюблений сорт і у новому сезоні висадити у сад молоде рослина.

У спекотній зимовій квартирі колеусу буде не так комфортно, як у відкритому літньому сонцю саду, але він виносити ці негаразди набагато краще, ніж його сусідка по саду петунія. Наприклад, зберегти вегетативну петунію у квартирі взимку – справжній подвиг.

Хоча колеус відомий давно, інтерес до нього активно став збільшуватися лише в останні роки. Хочеться зробити висновок, що садівникам хочеться більше фарб і підвищується культура саду в цілому.

Давайте розширимо список декоративних посадок. Розбавимо монополію чорнобривців, петуній та астр яскравими красенями. Перестанемо сприймати колеуси, як безглузді хіпі.