Перший місяць життя новонародженого
Перший місяць життя дитини – важкий час для недосвідчених батьків. Багатьом здається, що місячному малюку потрібен лише здоровий сон. Але саме в цей час дитина починає адаптуватися до нового середовища. Особливо важливо спілкуватися з ним, приділяти багато часу стану і розвитку дитини.
Як проходить перший місяць життя
У перший місяць у дитини йдуть післяпологові набряки, зміцнюються кістки. Шлунково-кишковий тракт заселяється корисною мікрофлорою. Активується власна імунна система: весь організм вперше стикається з незнайомими бактеріями і вчиться з ними взаємодіяти. Це важливий етап у фізичному розвитку малюка.
Еритроцити з плодовим гемоглобіном руйнуються. Через адаптації дитина іноді втрачає 10% від загальної маси тіла. Організм працює з великою напругою – загалом, життя кардинально змінюється. Не дивно, що дитина відчуває сильний стрес.
У дитини в перший місяць дуже розпливчастий зір. Тому він не може розрізняти дрібні предмети і точно фокусувати погляд, дивитися двома очима в одну точку. Його рухи безладні, руки і ноги зігнуті, тому що м’язи-розгиначі ще не встигли розвинутися.
Тільки дотик, нюх і слух працюють в повну силу. У цей момент життя новонароджені часто крутять головою, коли сплять – щоб визначити джерела звуку. До речі, голос мами малюк розрізняє найкраще: він заспокоює дитину, коли той плаче. І чим більше батьки спілкуються з дитиною, тим швидше закладається його мова.
Вчені підтвердили, що на першому місяці життя дітям подобається стежити за особами людей і рухом предметів. Вони вбирають все за батьками: посміхаються, копіюють рухи, показують мову, плавно підносять руки до свого лиця.
Зовнішність новонародженого теж змінюється. Починають затягуватися джерельця – задній і клиновидний. Вони повністю закриються через кілька тижнів, а велике тім’ячко – приблизно за рік.
Особа набуває певні риси, з шкіри зникають міліуми – білі опуклі крапки. Також шкіра трохи лущиться, особливо між пальцями. Її можна зволожувати шкіру кремом 0+ для новонароджених.
На першому місяці малюк ще не може рухатися, тому дригає ногами і руками. Це називається гіпертонусом. Також діти намагаються піднімати голову, розташувавшись на животі. Деяким навіть вдається тримати її прямо або піднімати, лежачи на спині.
Режим сну
У перші місяці життя малюк в основному спить – по 18 годин в день. Це важливо для гармонійного розвитку дитини. Краще класти його на спину або бік, прибирати з ліжка стьобані ковдри і подушки, – так малюк точно в них не заплутається.
У новонародженого спостерігається п’ять станів:
- Глибокий сон: немовля повністю розслаблений, дихання повільне і рівне, обличчя спокійне.
- Неглибокий сон: тремтять руки і ноги, дихання більш прискорене.
- Дрімота під час годування або перед сном. В цей час очі наполовину закриті.
- Неспання: активність, рух всіма частинами тіла.
- Плач, якщо дитина буде відчувати дискомфорт: голод, страх, незручність.
У період неспання новонародженому особливо важливо присутність мами, ласка і турбота. З дитиною треба розмовляти, заспокоювати ніжним голосом, обіймати і похитувати. Доведено, що в цей час у батьків і дитини виробляється окситоцин – його умовно називають гормоном любові. Він зміцнює почуття прихильності, робить дітей щасливими і впливає на емоційний розвиток.
Як правильно доглядати за дитиною
Деякі мами годують малюка по 10 раз в день – все залежить від потреб. Основний обсяг молока діти випивають за 5-10 хвилин, але деякі втомлюються і засипають у грудях. Тоді дитину потрібно легенько поплескати по щоках, вийняти з рота сосок і вкласти знову.
Разом з молоком в рот надходить повітря, з-за чого і відбувається зригування – кожні 5 хвилин або при зміні грудей. Щоб допомогти, немовля можна розташувати вертикально на плечі і трохи поносити в такому положенні. Легкий масаж живота за годинниковою стрілкою, газовідвідна трубочка теж виводять гази з кишечника. В цілому, здуття, коліки і спазми часто бувають у дитини в 1 місяць.
Новонароджених годують кожні 2,5–3 години, тому вони часто бруднять пелюшки. Кількість випорожнень залежить від числа годувань і в середньому становить 3-6 разів на добу. А ось сечовипускання відбувається інтенсивніше: 20-25 разів. Головне – стежити за дитиною і оперативно міняти підгузник, щоб не викликати подразнення шкіри.
Є ще кілька правил догляду за дитиною в 1 місяць життя:
- Розчісувати ніжні волосся за допомогою спеціального гребінця.
- Підстригати нігті дитини, щоб він не подряпався.
- Гуляти на свіжому повітрі.
- Чистити ніс, якщо там з’явилися скоринки або соплі – сам малюк не впорається.
- Підмивати кілька разів у день після дефекації.
- Проводити купання кожен вечір з температурою води 36 градусів. Після того, як ви протерли шкіру малюка від вологи, змастити її теплим кремом.
Засоби для догляду: найнеобхідніше
Дуже важливо підбирати правильний догляд з першого дня життя дитини. Шукайте упаковки з позначкою «0+» і згадкою того, що засіб перевірено та рекомендовано педіатрами. Намагайтеся вибирати гіпоалергенні засоби – це означає, що їх формула з мінімальною ймовірністю може викликати алергійну реакцію.
Пінка-шампунь з голови до п’ят – універсальний засіб, що очищає волосся, тіло і створює легку приємну піну. Вона зволожує шкіру і робить волосся м’яким і шовковистим.
Увечері можна скористатися пінкою для купання «Баю-Баюшки». Аромат лаванди створює приємну атмосферу і налаштовує малюка на міцний сон, а ніжна піна піднімає настрій.
Крем-гель з пантенолом дбайливо очищає шкіру при зміні підгузника або перед сном. Завдяки D-пантенолу крем не сушить шкіру і перешкоджає виникненню подразнень через підгузника – особливо якщо у малюка чутлива шкіра.
Крем під підгузник створює надійний повітропроникний бар’єр і запобігає контакту з мокрим підгузником. Масло жожоба, D-пантенол і цинк у складі перешкоджають появі попрілостей: подразнень через механічного тертя або контакту з екскрементами.
Після зміни підгузника обов’язково знадобляться вологі серветки. Неважливо, де ви знаходитесь: вдома, в гостях, на прогулянці або в торговому центрі – серветки допомагають дотримуватися гігієни в будь-який час. Вони легко і дбайливо видаляють забруднення, не сушать шкіру.
Присипка-крем від попрілостей потрібна кожному малюкові. Найчастіше запалення виникають незалежно від ретельності догляду і мучать немовляти. Дитяча присипка у формі крему моментально перетворюється в шовковистий тальк, який не скочується в складочках. Крем швидко підсушує шкіру і позбавляє від дискомфорту
Ніжний крем для обличчя і тіла забезпечує дбайливий догляд за ніжною шкірою обличчя і тіла. Завдяки комплексу масел ши, D-пантенолу, екстрактам квіток календули і ромашки крем робить шкіру малюка ніжною і м’якою. А ще він легко наноситься і швидко вбирається.
Дитячий бальзам для губ з пантенолом підходить малюкам з перших днів життя. Його можна наносити перед виходом на вулицю, щоб захиститися від впливу сонця і вітру. Бальзам містить D-пантенол, вітамін Е, масло ши і швидко відновлює суху шкіру губ в будь-який час року.
Масло для масажу допоможе зробити масаж дбайливо і акуратно, не викликаючи роздратування у малюка. або масло-спрей з екстрактом алое швидко вбираються, не залишаючи липкості і жирного блиску.
Щеплення та лікарі
Перше щеплення дитині роблять ще в пологовому будинку, через 12 годин після народження – проти вірусного гепатиту. Це захворювання потрапляє в організм через кров або статевий контакт, не передаючись повітряно-крапельним шляхом. Наступного разу щеплення від гепатиту B ставлять через 1 місяць життя.
Протягом 3-7 днів новонародженого прищеплюють проти туберкульозу (БЦЖ). Це захворювання передається повітряно-крапельним шляхом. Вакцину вводять в плече лівої руки – саме через неї у нас залишається невеликий шрам.
На першому медогляді, відразу після народження неонатолог стежить за загальним станом малюка, оцінює розвиток за шкалою Апгар (від 0 до 10 балів). Наступні 4-5 днів лікар щодня приходить в палату і проводить огляд.
Як тільки мама з дитиною виявляються вдома, весь 1 місяць до них приходить дільничний педіатр і патронажна сестра. Вони перевіряють рефлекси і джерельце, дають рекомендації батькам. Також в перший місяць мама повинна прийти в поліклініку на огляд відразу декількох лікарів:
- Педіатр виміряє вага і зріст новонародженого, подивиться на психічний і фізичний розвиток.
- Хірург оцінить наявність гриж і огляне статеві органи хлопчиків.
- Офтальмолог перевірить, чи є у малюка захворювання очей і слізних шляхів.
- Невролог перевірить рефлекси, виміряє окружність грудей і голови.
- Стоматолог огляне порожнину рота і вуздечку мови: вона відповідає за мовлення малюка.
Також лікарі видадуть направлення на УЗД нирок, тазостегнових суглобів, органів черевної порожнини, ЕХО, нейросонографію і аудіологічній скринінг, якщо його не проводили раніше.
Що малюк вміє до кінця першого місяця
Під час першого місяця життя новонародженого важливо стежити за вагою: в середньому, він збільшується на 20 грамів в день. 90-150 грамів у тиждень – норма збільшення для малюка.
Щоб розвиток проходило у відповідності з нормою, дитині потрібно випивати близько 700 мл молока. Якщо малюк набирає менше покладеного, педіатр допомагає коригувати харчування, призначає обстеження.
Також у дитини проявляються нові рефлекси. Вроджені начебто чхання, моргання, позіхання формуються в утробі і залишаються на все життя. На 1 місяці життя малюк набуває ще кілька рефлексів. Лікарі виділяють вісім основних:
- Смоктальний – смоктальні рухи з’являються, якщо провести пальцем або соскою навколо губ малюка. Він особливо важливий протягом першого року життя.
- Пошуковий – дитина повертає голову, якщо погладити по щоці. Він, як і смоктальний, тісно пов’язаний з інстинктом пошуку їжі.
- Хватальний – якщо доторкнутися до долоньці дитини, він міцно вистачає пальці дорослого.
- Плавальний – маля рухається, немов під час плавання, якщо покласти його на живіт.
- Рефлекс ходьби – якщо притримувати дитини під руки так, щоб він торкався поверхні ногами, малюк буде імітувати ходьбу.
- Рефлекс Бабкіна (долонно-ротовий) – якщо натиснути немовля на долоню, він поверне голову і відкриє рот.
- Рефлекс Бабінського – якщо провести пальцем по зовнішній стороні стопи, пальці розходяться віялом, а дитина ворушить стопою.
- Рефлекс Моро – маля зводить і розводить руки і ноги, коли чує раптові гучні звуки.
Також в перший місяць життя у новонародженого виходить утримувати голову, лежачи на животі. Він повертається до джерела світла, розташувавшись на спині. Рух очей більш плавні і координовані. Залежно від психологічного клімату дитина певним чином реагує на батьків:
Розрізняє голос мами і тата серед інших, емоційно реагує на звичний звук.
Спостерігає за предметами та особами, вистачає пальці батьків або іграшки. Першим посміхається мамі, коли та схилилася над ліжечком.
«Відповідає» на голос мами окремими звуками, особливо коли до нього звертаються з ласкавою інтонацією. Тому важливо піклуватися про дитину, показувати йому свою любов.
Однак якщо деякі ознаки не описують вашого малюка, це не привід для занепокоєння. Педіатр задоволений його станом? Значить, все в порядку. Діти відрізняються в своєму розвитку і не завжди схожі один на одного. Просто дайте дитині час проявити себе.
Вправи та ігри з дитиною
Батькам і родичам важливо постійно розмовляти з новонародженою дитиною. Навіть якщо вам здається, що він нічого не розуміє, повірте: малюк вбирає кожне слово. Йому можна показувати яскраві предмети на відстані 40 см і повільно переміщати їх з боку в бік, щоб дитина спостерігав за рухом.
Те ж саме можна робити і з особами близьких. Нехай дитина сфокусує погляд на вашому обличчі. Потім почніть повільно переміщатися, щоб дитина повертав голову услід. Або спробуйте привернути увагу малюка голосом. Покличте його з різних кінців кімнати: це розвиває слух і допомагає орієнтуватися в просторі. Всі ці вправи позитивно позначаться на розвитку малюка.
Також з малюком можна займатися легкою гімнастикою. Розминайте ступні, розгинайте ноги і руки. Тут важливий і тактильний контакт: дитина відчуває себе комфортніше.
Коли дитині 1 місяць, він ще не готовий до важких ігор. Є прості вправи для розвитку:
Візьміть брязкальце або інший гучний предмет. Потрясіть його при дитині – це розвиває слухову координацію.
Обрайтесь з малюком різними інтонаціями. Читайте веселі казки, співайте пісні.
Намалюйте особи з різними емоціями на гуртках папери: веселі, сумні, сердиті. Прикріпіть кожен гурток на паличку. Покажіть на відстані 50 см від очей, а як тільки дитина сфокусується на предметі, повільно керуєте ним у різні сторони.
Перед вправами малюк повинен відчувати себе комфортно, бути ситим і бадьорим. Спочатку заняття тривають кілька хвилин, потім доходять до 4-5 хвилин.
Проблеми в перший місяць життя
У перші місяці у новонароджених буває багато труднощів: дискомфорт, втома від рухів і нових вражень, сильний стрес після народження. Плач – це єдиний сигнал, яким дитина демонструє: щось йде не так. І справа не тільки в кишкових кольках: причин для сліз набагато більше.
Голод: тому багато лікарі радять годувати дітей за першою вимогою.
Температура в кімнаті: від перегріву у малюка з’являється пітниця, тому його потрібно роздягнути і помити. Якщо ж дитина замерз, краще сповити його і притиснути до себе.
Незручність: спочатку діти не вміють змінювати положення та іноді втомлюються лежати на спині або боці.
Бажання бути ближче до мами – самому близькій людині. Обійми і поцілунки завжди благотворно впливають на психіку малюка.
Неспокійний сон, часто пов’язаний з гучними звуками або яскравим світлом. Слідкуйте, щоб в кімнаті завжди була відповідна атмосфера для сну.
Також у цей період важливо стежити, як пупкова ранка заживає. Для цього пупок потрібно раз в день обробляти зеленкою. Якщо через два тижні скоринка не відпала, ранка не зажила або з’явилися виділення, приходьте з дитиною до лікаря.
Ще в 1 місяць, дитина може страждати від жовтяниці: через заміни внутрішньоутробного гемоглобіну на звичайний трохи змінюється колір шкіри. Це проходить через пару тижнів.
У перші місяці батькам важливо підтримувати один одного, своєчасно звертатися до лікаря, виконувати всі рекомендації з розвитку і піклуватися про дитину. А головне – не засмучуватися, якщо щось йде не так. Чим щасливіші будете ви, тим радісніше стане ваш малюк.