Успіх

Онлайн навчання в IT – це велика афера з красивою вивіскою. Розповідаю свій досвід у пошуку нормальної онлайн-школи

Великі зарплати, віддалена робота, пільгова іпотека та інші пряники мотивують багатьох змінити роботу на IT сферу.

Якби професія айтішника була так легкодоступна, то не було б таких хороших зарплат у цій сфері. Ось тільки питання, куди йти вчитися, коли кожен другий готовий за будь бюджет навчити тебе якому-небудь мові програмування. Ось тільки в 90% це навчання виявиться “котом у мішку” в красивій упаковці.

На пошуковий питання в інтернеті “Куди піти вчитися? ” пропонується порядком 30 онлайн шкіл.

Загалом на цьому етапі я вже розгубився і довелося звертатися до знайомих фахівців IT за порадою. От тільки всі вони, як виявилося в більшості самоучки. Просто свого часу задалися питанням: “Як створюють відеоігри” або “Як працює додаток банку? “. І прочитали спеціальну літературу на одному диханні.

Ось мою голову чомусь такі питання ніколи не відвідували, тому на рейки IT доведеться вставати тараном.

З чого почати?

Мені порадили почати з малого – вибрати мову програмування. Їх дуже багато і потрібно спробувати написати код на кожному і, мовляв, “сама мова вибере мене”, прям як “Капелюх Розпорядниця” з Гаррі Поттера )))

У цьому питанні мені допоміг YouTube з запитом: “Яку мову програмування обрати новачку”.

У відеороликах простою мовою пояснюють які мови програмування існують і для чого вони потрібні. Які дуже складні і які підійдуть як для першого новачка.

Після перегляду відео я почав усвідомлювати масштабність IT напрямку. Раніше я думав, що один програміст може спокійно створити сайт або додаток, але насправді це робота для великої команди, як цілий завод, який займається складанням автомобіля.

Ось тільки після випуску автомобіля робочі забувають про свій продукт, а сайти і додатки потребують постійної уваги та обслуговування. Тому можна припустити, що сфера IT завжди буде мати потребу в програмістах.

Все це, звичайно, красиво звучить і мотивує швидше почати вчитися, але ви бачили як виглядає код, який пишуть програмісти?

Незрозумілий набір букв, цифр, знаків пунктуації. Та ще все це якесь різнобарвне з різними відступами. До того ж у кожної мови програмування цей синтаксис різний, тому дуже важливо правильно підібрати свій перший мову.

Саме ці символи заставляють комп’ютер розуміти програміста і виконувати потрібну команду.

Безкоштовне навчання

Після перегляду рад на YouTube я для себе визначив дві мови JAVA і SWIFT (додатки для Apple), а також вирішив придивитися до спеціальності “Тестувальник”. Розумні голови рекомендували пройти безкоштовний модуль за цими напрямами на сайті “Яндекс. Практикум” після чого вирішити, що купити.

Навіть безкоштовний модуль виявився не з легких для JAVA, але допоміг на цьому етапі відмовитися від мови SWIFT. Занадто він витратний вже на етапі підготовки.

“Яндекс. Практикум” залишив двоякі враження. З одного боку гарно збудований процес навчання з тренажером і реальними прикладами з життя. З іншого боку дуже мало теорії з-за чого часом було складно зрозуміти як робити завдання на тренажері і доводилося гуглити на стороні.

Так що я вирішив погуглити РЕАЛЬНІ відгуки від курсів на нейтральних сайтах отзовиках.

Жахливі відгуки. Вірити їм?

На сайтах будь онлайн-школи багато казкових відгуків по типу: “Був вантажником / таксистом / продавцем. Пройшов навчання і зараз дуже багато заробляю в IT, працюючи віддалено.

Звучить красиво і, дійсно, мотивує. Але ці відгуки не дають уявлення про всієї складності навчання.

Варто тільки загугліть будь онлайн-школу в IT на нейтральних сайтах-отзовиках, як у всіх виділяються наступні проблеми в процесі навчання:

  • Таке відчуття, що теорію і практику писали різні люди. Завдання на тренажері відрізняються від того, що написано в теорії. До того ж теорія дуже коротка. Доводиться самому гуглити, як вирішити задачу! Спасибі, за 150 000 рублів навчили мене гуглять!
  • В описі говорили, що на навчання потрібно всього 3 години в день! Насправді йде 5-8 годин. Поєднувати навчання з роботою нереально. Це ще супроводжується тим, що завдання потрібно виконати до певного дедлайну. Інакше вас переведуть в академ, а потім зовсім можуть відрахувати.
  • Не знаєте як вирішити задачку? Ніхто вам, крім інтернету не допоможе, так як підтримка, наставники, тьютери та інші педагоги вам з високою ймовірністю не дадуть, а якщо скажуть, то через кілька діб. Все тому що онлайн школи економлять на педагогах, які на тому ж Яндексі просто на підробіток, а студентів рази більше.
  • Ну і найголовніше – це проблема з пошуком роботи після навчання. По багатьом мовам програмування ринок перенасичений джунами (фахівці з дипломом, але без реального досвіду). А це не той рівень фахівців, які шукають зараз IT компанії. Фірми намагаються знайти людей з досвідом. З цієї причини випускники змушені кілька місяців шукати собі роботу і вже від відчаю погоджуватися на мінімальну зарплату. А компанія буде вже переучувати вас до потрібного рівня.

Що робити далі?

Після вивчення відгуків мій запал піти навчатися за будь-які гроші трохи охолов.

9 осіб з 10 говорять, що поєднувати роботу з навчанням нереально. Тут як у тій приказці про двох зайців. Тому потрібно буде кидати основну роботу, щоб добре навчитися.

Ну і взагалі IT напрям має захоплювати, так як робота з кодом передбачає постійний пошук рішень, і у багатьох на це йде дуже багато часу. Тепер я розумію, чому так багато навчаються цьому саме студенти, у яких немає турбот з сім’єю і роботою. І вони мають достатньо вільним часом.