Спорт

Гнучкий підхід: чим корисна розтяжка

Розтяжка, вона ж стретчинг, – один з найпопулярніших на сьогоднішній день видів фітнесу, а ще це важливий елемент занять у складі комплексної підготовки професійних спортсменів. Про те, чим же так корисна розтяжка, ми поговорили з Наталією Гранже, фітнес-тренером , переможцем міжнародних змагань з повітряної акробатики, фахівцем з стретчінгу і розтяжці в гамаках.

Ось п’ять основних причин займатися розтяжкою:

Причина №1. Розтяжка розвиває гнучкість

Для більшості гнучкість – це насамперед краса, але, насправді, вона безпосередньо пов’язана зі здоров’ям. Справа в тому, що фізіологічний процес розтягування – це чергування напруги і розслаблення, в результаті якого відбувається активізація обмінних процесів в м’язовому волокні і поліпшується кровообіг. Недавні довели: включення розтяжки в програму тренувань покращує функціонування м’язів. Під час УЗД були зафіксовані сприятливі зміни в будові м’язів через кілька тижнів регулярних сеансів розтяжки. Ключове слово тут – регулярних. Розтяжка допоможе перебудувати м’язи, зміцнити сполучну тканину, поліпшити рухливість і кровотік тільки в тому випадку, якщо займатися їй не від випадку до випадку, а постійно.

Причина №2. Розтяжка покращує якість життя

Цей пункт логічно випливає з попереднього: гнучкість тіла дає м’язам не тільки правильне розслаблення, але і рівномірний тонус, що призводить до поліпшення координації. Так, у бажанні підвищити життєву енергію і зберегти рухову активність, сьогодні все більше людей, в тому числі і похилого віку, починають займатися розтяжкою. «Хороша координація рухів – це правильно працюючий механізм розслаблення і напруження м’язів. Завдяки розтяжці, дійсно, поліпшується координація руху і навіть звичні домашні справи стає робити набагато легше,» – підтверджує наш експерт.

Причина №3. Розтяжка знімає напругу

Одне з правил занять розтяжкою – не затримувати дихання. Дихати потрібно повільно, плавно і глибоко. Кожну позу слід утримувати як мінімум чотири повільних вдиху або близько 30-40 секунд, інакше навантаження на м’язи буде недостатньою, і вправа буде виконуватися даремно. “Розтяжка обов’язково відбувається з глибоким диханням: усвідомлено ви вдихаєте і видихаєте, розслабляючи м’язи, – це схоже на медитацію, ви відчуваєте себе більш спокійними. Розслаблення відбувається на фізичному та емоційному рівні,” – додає Наталія Гранже.

Причина №4. Розтяжка корисна для жіночого здоров’я

Як ми вже писали вище, розтяжка надає значущий вплив на організм: підвищує еластичність м’язів і рухливість суглобів, завдяки чому поліпшується циркуляція крові. А ще заняття стретчингом позитивно впливають на менструальний цикл. “Багато хто дивується, але хворобливі місячні є показанням до занять. Хоча нічого дивного немає: розтяжка покращує кровообіг в органах малого тазу, розслабляє і знімає хворобливі спазми,” – пояснює тренер.

Крім того, у більшості жінок, провідних малорухливий спосіб життя, з-за слабкої циркуляції крові в нижніх кінцівках активно розвивається варикоз. У цьому випадку також може допомогти розтяжка.

Причина №5. Розтяжка покращує поставу

Гарна постава – запорука здоров’я, але далеко не всі можуть нею похвалитися. Особливо це стосується людей, провідних офісний (читай малорухливий) спосіб життя. Під час сидячої роботи основне напруга відчувають шийний, грудний і поперековий відділи хребта. Через малорухливого положення вони починають затікати, а м’язи хворіти. Погіршується постава, з’являється викривлення хребта може виникнути защемлення нервів. Все це призводить до зниження інтенсивності кровотоку в мозок і, як наслідок, до головних болів і погіршення зору. Саме тому фітнес-експерти радять навіть на роботі кілька разів на день робити невеликий комплекс вправ на розтяжку, а два-три разу в тиждень повноцінно розтягуватися в залі.

“Вся розтяжка відбувається з прямою спиною і спрямована на витягування хребта. Плечі опускаються, йде напругу в області шиї, грудної відділ розкривається, дихати стає легше. До того ж візуально підтягується контур ніг і рук, поліпшується зовнішній вигляд тіла в проблемних зонах,” – додає Наталія Гранже.

Більше, ніж просто стретчинг

Заняття на розтяжку не так нудно, як може здатися на перший погляд. Адже розтяжка – це не тільки стретчинг. У заняттях йогою і пілатесом також використовуються елементи розтяжки. Крім того, вправи, направлені на розтяжку м’язів, можуть бути доповненням до основного комплексу фітнесу або аеробіки, який ви виконуєте в спортивному залі.

“Розтяжка з упором в балет/йогу або гімнастику – це зовсім різні розтяжки. Перша більше спрямована на дихання і розслаблення, на медитацію. Інша – на сильний розігрів (кардіо), махи та ін. , це інтенсивна розтяжка. Тобто розтяжку можна “подати” по-різному. Саме тому в INTEGRITY wellness club є цілих 8 програм, що включають розтяжку: aerostretching, TRX і силові тренування, гнучке тіло, body ballet, танці, йога, акробатика, здорова спина.

Хочете досягти межі гнучкості – встати на “місток” – вибирайте програму “Гнучка спина”. Є проблеми з хребтом – спробуйте аэростретчинг. Під час занять розтягування відбувається під власною вагою, тобто ви висите в повітрі і тягнетеся одночасно – так набагато легше вдається усунути затискачі і розслабитися. Ще одне тренування, допомагає розтягнути м’язи, збільшити рухливість суглобів і поліпшити гнучкість, – міофасциальний реліз. МФР – це комплекс вправ з використанням м’ячів та ролів для пілатесу для людей з різним ступенем підготовленості.

Опис всіх програм є у нас . Раджу почитати, вибрати підходяще, спробувати, навіть якщо є якісь сумніви. Наприклад, деякі бояться, що на аэростретчинге заколише. Але, по факту, навантаження сформована таким чином, що людина навіть з дуже поганим вестибулярним апаратом під час і після занять буде відчувати себе добре. Як кажуть, поки не спробуєш – не зрозумієш. Але почати займатися розтяжкою безперечно варто – це змінить життя на краще».

Думка редакції може не збігатися з думкою автора. В разі проблем зі здоров’ям не займайтеся самолікуванням, проконсультуйтеся з лікарем.